Megjelenése

A kifejlett hímoroszlán könnyen felismerhető a sörényéről, a marmagassága kb. 90–120 cm, a súlya pedig 150–250 kg. A nőstények jóval kisebbek, a felnőtt egyedek marmagassága kb. 80–110 cm, a súlyuk 120–185 kg körüli. A legnagyobb vadon élt oroszlán 313 kg tömegű volt.A vadon élő oroszlánok körülbelül 10-15 évig élnek, míg fogságban elérhetik a 20 éves kort is.

Táplálkozása

Általában nagytestű patásokat eszik. Elsősorban a nőstények vadásznak, rendkívül összehangoltan. A zsákmányból azonban először a hímek esznek. Az osztozkodásnál nem úgy néz ki, mintha falkaállatok lennének, szemben pl. a vadkutyákkal, nem viselik gondjukat a kölyköknek és idősebbeknek.
Az emberhúsra szokott oroszlánok istencsapásaivá váltak az adott területnek. A nagy múltszázadvégi vasútépítési munkálatok során volt olyan oroszláncsapat, amely közel 300 munkás haláláért volt felelős.

Szaporodása

A nőstény oroszlán kb. minden második évben ellik.Szülés előtt megfelelő helyet keres,mely rejtve van és biztonságos az esetleges támadások ellen.Szélvédett és közel van vízlelő helyhez.A kicsinyek vakon és foltos bundával születnek.Életük első két hónapjában teljesen anyjuk tejére vannak utalva.Hat hetes korukban kezdik el kísérni anyjukat a vadászatra.Így jönnek rá a hús ízére és tanulják meg a vadászat fortélyait.Az oroszlán kölykök csak állandó fogaikkal tudja a húst igazán felaprítani.E fogak egyéves korában nőnek ki.Eddig az időpontig az élelem szempontjából anyjától függ.Amikor a kölykök kétévesek lesznek anyjuk ismét vemhes lesz és el kell őt hagyniuk.A fiatal oroszlánoknak azonban több mint a fele nem éli túl az első két-három hetet miután magukra maradtak.